Podnikateľ A obstará ( rok 2016 ) od podnikateľa C pohľadávku voči podnikateľovi B za sumu 20.000 Eur , pričom nenovitá hodnota pohľadávky je 30.000 Eur
Podnikateľ C uhradí v nasledujúcom roku 2017 uhradí podnikateľovi B sumu 25.000 Eur. Podnikateľ A uplatňuje paušálne výdavky.
Predovšetkým je potrebné podotknúť, že v paušálnych výdavkoch sú zahrnuté všetky výdavky podnikateľ s výnimkou povinného poistného. V zmysle vyššie uvedeného je teda obstarávacia cena pohľadávky nedaňovým výdavkom a teda neovyplyvní základ dane v roku 2016.
V roku 2017 sa budú paušálne výdavky sa budú počítať z dosiahnutých príjmov podnikateľa A a teda suma úhrady 25.000 Eur vstúpi do výpočtu paušálnych výdavkov. V tomto prípade však treba upozorniť, že paušálne výdavky sú maximálne 60% a 20.000 Eur. Podnikateľ A nemôže pri aplikácii paušálnych výdavkov znížiť základ dane o obstarávaciu hodnotu pohľadávky pri jej následnom postúpení za odplatu/ respektíve úhrade § 17/12 písm. d) zákona č§ 17/12 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. , čiže je vždy na zvážení, či podnikateľ , ktorý sa rozhodne používať paušálne výdavky má vstúpiť do operácií súvisiacich s postúpením pohľadávky.
Zároveň si dovoľujem upozorniť, že už raz uplatnené paušálne výdavky sa na reálne zmeniť nedajú uplatnením dodatočného daňového priznania, čo vyplýva z § 6 ods. 14 ZDP citujem
(14) Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil preukázateľné daňové výdavky, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na výdavky uplatňované spôsobom podľa odseku 10. Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil výdavky spôsobom podľa odseku 10, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na preukázateľné daňové výdavky.