Oslobodenie od dane z predaja bytu

Fyzická osoba nadobudla byt kúpou v roku 2010 a v roku 2016 a používala ho na bývanie. V roku 2016 sa ho rozhodla predať. Bude takýto predaj oslobodený od dane. Bude si môcť uplatniť kúpnu cenu ako daňový výdavok ?

V roku 2010 platilo teraz už zrušené ustanovenie § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. . Na základe tohto ustanovenia bol oslobodený od dane predaj

predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a

2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

Toto ustanovenie bolo zrušené s účinnosťou od 1.1.2011, ale na základe prechodného ustanovenia § 52j ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. bola táto daňová výnimka zachovaná pre osoby, ktoré nadobudli nehnuteľnosť do 31.12.2010 pri predaji takejto nehnuteľnosti.

Na základe vyššie uvedeného môžeme uzavrieť, že ide o príjem oslobodený od dane.

Čo sa druhej časti otázky týka je potrebné poznamenať, že pokiaľ je príjem z predaja od dane oslobodený tak ani nemá význam uvažovať o daňovom výdavku, pretože v zmysle § 21 zákona č. 595/2003 Z.z. daňovým výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval.

About JUDr. Samuel Diatka

Študodoval na právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v rokoch 1995-2000. Rigoróznu prácu obhájil v septembri 2002 na právnickej fakulte Trnavskej univerzity. Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni má na starosti oblasť pohľadávok pre Nitriansky Kraj. http://webpravo.eu/o-mne Vyučuje externe na Univerzite Konštantína filozofa od roku 2003. Od roku 2012 je členom Slovenskej komory daňových poradcov pod číslom 988/2012.

Check Also

Transferové oceňovanie

Transferové oceňovanie Spoločnosť predala odpísané auto spoločníkovi. Spadá uvedená transakcia po princíp nezávislého vzťahu ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 

Chcete byť informovaný o novinkách ?

Portál wevpravo.eu publikuje pravidelne odborné články. Ak chcete byť informovaný medzi prvými zadajte Váš mail.

Chcete byť informovaný o novinkách ?

Portál wevpravo.eu publikuje pravidelne odborné články. Ak chcete byť informovaný medzi prvými zadajte Váš mail.

Tento web používa cookies. Použím webu vyjadrujete súhlas s týmto používaním. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this. Tento web používa cookies pre zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním tohto webu bez zmeny nastavenia cookies kliknite na súhlasím.

Zavrieť