Predaj nehnuteľnosti a zdravotné poistenie

14Osoba predala nehnuteľnosť ( byt ) , ktorý nadobudla pred tromi rokmi . Podlieha predaj bytu aj zdravotnému poisteniu a v akej výške

 

 

Treba povedať, že počnúc rokom 2011 je vymeriavací základ na zdravotné poistenie naviazaný na takzvaný príjem zo zárobkovej činnosti, ktorý odkazuje na jednotlivé ustanovenia zákona o dani z príjmov. Je teda zrejmé, že vymeriavací základ poistného na zdravotné poistenie do veľkej miery kopíruje zákon o dani z príjmov.

Budem predpokladať, že byt nebol zaradený v obchodnom majetku a teda príjem pri predaji bude zaradený do § 8 ostatné príjmy.

V zmysle  § 10b ods. 1 písm. d)  zákona ť. 580/2004 Z.z  o zdravotnom poistení je dosahovanie príjmov podľa § 8 považované za príjem zo zárobkovej činnosti a teda bude podliehať odvodu na zdravotné poistenie, ale nie preddavkovo, ale prostredníctvom ročného zúčtovania.

Vymeriavací základ v tomto prípade kopíruje základ dane a bude z neho vyrubené poistné vo výške 14% , respektíve 7% ak je podnikateľ zdravotne postihnutý a je držiteľom preukazu ZTP/ZTPS , respektíve invalidný dôchodca.

About JUDr. Samuel Diatka

Študodoval na právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v rokoch 1995-2000. Rigoróznu prácu obhájil v septembri 2002 na právnickej fakulte Trnavskej univerzity. Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni má na starosti oblasť pohľadávok pre Nitriansky Kraj. http://webpravo.eu/o-mne Vyučuje externe na Univerzite Konštantína filozofa od roku 2003. Od roku 2012 je členom Slovenskej komory daňových poradcov pod číslom 988/2012.

Check Also

Vady veci a reklamácia v spotrebiteľských vzťahoch

Každý z nás občas potrebuje niečo nakúpiť , často veci dlhodobej spotreby ( hodinky, pracku, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 

Chcete byť informovaný o novinkách ?

Portál wevpravo.eu publikuje pravidelne odborné články. Ak chcete byť informovaný medzi prvými zadajte Váš mail.

Chcete byť informovaný o novinkách ?

Portál wevpravo.eu publikuje pravidelne odborné články. Ak chcete byť informovaný medzi prvými zadajte Váš mail.

%d blogerom sa páči toto: